Job description: politician de meserie

E o meserie solicitantă care ocupă mult timp, e bănoasă, dar şi riscantă, e plină de ispite, e  mai mult de aur decât brăţară, e obositoare căci statul pe scaun atrofiază creierul, presupune atenţie la discursul adversarului şi la întrebările cu schepsis ale jurnaliștilor, iar cel care practică această meserie e inimos în faţa camerelor de filmat, urăşte minciuna deşi ar putea concura la titlul de “mincinosul mincinoşilor“, joacă de-a v-aţi-ascunselea cu banii publici…este vorba de meseria de politician.

Sursă foto: arhivă personală

Şi ca să nu o lungim mai mult decât ar trebui, haidem să aruncăm un ochi peste job description-ul unui politician.

Principalele atribuții ale politicianului:

– implementează şi greșește planul de promovare al partidului;

– “îmbunătăţeşte” reputaţia partidului din care face parte;

– implementează strategia “de-a v-aţi ascunselea” cu banii publici;

– dă vina pe Băsescu pentru tot ce merge prost;

– reinterpreta discursul lui Băsescu în o mie de feluri;

– gestionează defectuos situațiile de criză iscate în timpul mandatului său;

– trândăvește pe banii populației;

– taie panglici şi ţine discursuri;

– apare în fiecare săptămână la “Cronica Cârcotaşilor”;

– nu ştie cu ce se ocupă instituțiile U.E.;

– n-are habar de Constituţia României;

– dă interviuri la DNA;

– se iscăleşte pe documente fără a le citi.

Profilul candidatului ideal:

– Absolvent studii liceale (studiile superioare la o facultate particulare sunt un plus);

– Cunoștințe solide de comunicare agramată (verbală şi scrisă);

– Este bun analfabet;

–  Experiență de minimum doi ani în lipsă de inițiativă;

– Poate vorbi peste alţii:

– Minte când (nu) trebuie;

– Abilităţi de aruncare a capra moartă în curtea opoziţiei;

– Ştie să cheltuiască banii publici pe mofturi personale;

– Cu cât este mai incompetent cu atât mai bine.

Acest articol este un pamflet şi trebuie tratat ca atare.

Advertisements

Tags: , , , , , , , ,

2 responses to “Job description: politician de meserie”

  1. Paul-Sorin Tița says :

    Nu există exemplu mai reprezentativ de politician greţos decât Traian Băsescu.

  2. Vienela says :

    Mai, sincera sa fiu, pentru beneficiile pe care aceasta ”meserie” pe aduce, m-as fi bagat si eu in politica daca as fi intrunit conditiile. 🙂 Ciudat este ca am o nepoata care nu intruneste toate conditiile si totusi a ajuns mare politician pe plan local, in orasul ei. :)))))